Blog

İŞLETMELERDE ETKİN EXCEL KULLANIMI

Microsoft tarafından 1982 yılında “Multiplan” adlı ilk elektronik tablolama programını yayınladı. Fakat bu sıralarda en çok kullanılan işletim sistem olan MS-DOS kullanıcıları için Lotus 1-2-3 daha popüler ve kullanıma uygundu. -MS-DOS sitemi de Microsoft tarafından geliştirilmişti- Microsoft 1985 yılnda Mac, 1987 yılında Windows için Excel’in ilk sürümünü yayınladı. 1989 yılında piyasaya sürülen MS Office paketinin içinde yer almış, ve ortalama her 3 yılda bir yeni versiyonu yanınlananmıştır. Haziran 2009’da yapılan araştırmaya göre %80 ve günümüzde iş dünyasındaki 10 bilgisayarın 9 unda MsOffice ve Excel kullanılmaktadır.

Okumaya devam etmek istiyorum

 

SATINALMA KAÇAKLARINI ÖNLEME

Perakende sektörü Deloitte 2013 Raporuna göre 311 Milyar Dolara ulaştı. Yine aynı rapora göre Gıda Perakendeciliğinin payı %44, bu pay içinde organize gıda perakendeciliği ise %55’lik bir orana sahip. Bu oranlar ile organize gıda perakendeciliğinin 75 milyar dolarlık bir hacmi aştığını söyleyebiliriz. Bu verilere ekleyebileceğimiz bir diğer veri ise geleneksel yapının (yerel bakkalların veya şubesiz marketlerin) giderek kaybolduğudur. (2007 72.5%, 2011 50%, 2013 44%)

Okumaya devam etmek istiyorum

 

VERİ ŞİRKETE NELER VERİR

İşletmenin bir fatura kestiğinde veya fatura aldığında, envanterine giriş veya çıkış olduğunda, üretim aşamalarına biraz daha dikkatli baktığında, tedarikçi ve müşterilerini listelediğinde farklı harfler ve rakamlar topluluğu karşısına çıkacaktır. Bu harf ve rakamlar şirketin en büyük varlıklarından birini “ Veri Bankası”nı oluşturmaktadır. İşletmeler özellikle 21. yüzyıl başlarından itibaren sahip olduğu verilerin değerini ve bu verilerden bilgiye ulaşmanın neler kazandıracağını anlamaya başlamışlardır.

Okumaya devam etmek istiyorum