İŞLETMELERDE ETKİN EXCEL KULLANIMI

Nis 24, 2015   //   Yazar: egulen   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

İŞLETMELERDE ETKİN EXCEL KULLANIMI

Microsoft tarafından 1982 yılında “Multiplan” adlı ilk elektronik tablolama programını yayınladı. Fakat bu sıralarda en çok kullanılan işletim sistem olan MS-DOS kullanıcıları için Lotus 1-2-3 daha popüler ve kullanıma uygundu. -MS-DOS sitemi de Microsoft tarafından geliştirilmişti- Microsoft 1985 yılnda Mac, 1987 yılında Windows için Excel’in ilk sürümünü yayınladı. 1989 yılında piyasaya sürülen MS Office paketinin içinde yer almış, ve ortalama her 3 yılda bir yeni versiyonu yanınlananmıştır. Haziran 2009’da yapılan araştırmaya göre %80 ve günümüzde iş dünyasındaki 10 bilgisayarın 9 unda MsOffice ve Excel kullanılmaktadır.

Şu ana kadar Windows için 6, Machitosh için 11 kez geliştirilen ve bu kadar kullanımda olan programı daha etkin ve daha verimli kullanmak her zaman mümkündür. Basit bir örnekle Excel’in yararlarını açıklamaya çalışalım.

İşletmeler için rutin ve zaman alan işlerden biri olan çalışanların izinlerin takibini ele alalım. İşletmenin büyüklüğüne ve kurumsallaşmış olma durumuna göre farklı çözümler bulunmaktadır.

  • İzin kağıtları kullanmak ve her çalışan için ayrı dosya tutmak.

İzinlerle ilgili bir rapor için tüm dosyaların taranması gerekir. Bir çalışanın yeni iznini kaydetmek zaman alacaktır. İnsan hatasına ve veri kaybına açıktır.

  • Bu iş için özelleşmiş bir yazılım satın almak.

Lisans ücretinin yanı sıra, yazılımın kullanılması için eğitimler almak gerekecektir. Yazılımla ilgili bir sorun ile karşılaşıldığında yazılım şirketinden gelecek olan kişi beklenecektir. İşlerinizin aksaması muhtemeldir. İşletmeniz ve raporlarınız için özelleştirilmesi olanaksız veya zaman ve mali külfet getirmektedir.

  • Excel kullanmak

Exceli temel alan her çözüm maksimum faydayı sağlamamaktadır. Excel ile yapılan tablolar, ipin ucunun bir şekilde elden kaçması durumunda geri dönüşü zor durumlarla bizi karşı karşıya bırakmaktadır. Kontol ve güvenlik Excel çalışmalarında olmazsa olmaz başlıklardır.

Aşağıdaki basit örnekle anlatımımızı görselleştirelim:

http://youtu.be/KWMfl_tE2VQ  (videoyu youtube da izleyebilirsiniz)

İncelediğinz bu örnek gibi işletmenize özgü bir excel programlanabilir, 100% doğru, hızlı ve verimli bir takibe sahip olursunuz.

Yorum yap