VERİ ŞİRKETE NELER VERİR

Nis 24, 2015   //   Yazar: egulen   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

VERİ ŞİRKETE NELER VERİR

İşletmenin bir fatura kestiğinde veya fatura aldığında, envanterine giriş veya çıkış olduğunda, üretim aşamalarına biraz daha dikkatli baktığında, tedarikçi ve müşterilerini listelediğinde farklı harfler ve rakamlar topluluğu karşısına çıkacaktır. Bu harf ve rakamlar şirketin en büyük varlıklarından birini “ Veri Bankası”nı oluşturmaktadır. İşletmeler özellikle 21. yüzyıl başlarından itibaren sahip olduğu verilerin değerini ve bu verilerden bilgiye ulaşmanın neler kazandıracağını anlamaya başlamışlardır.

İş dünyasındaki veri uygulamalarına baktığımızda 5 ana amaç olduğunu söyleyebiliriz.

 • Müşterilerin daha iyi tanınması
 • Satış ve pazarlama faaliyetlerinin geliştirilmesi
 • İşletme operasyonlarının yönetilmesi
 • Ürünlerin sahip olduğu / algılandığı özeliklerin tespiti
 • Risk ve sahtekarlıkların anında farkındalığı

 

Her işletmeye göre değişen, sahip olduğu verilerin anlattığı bilgilerin yorumlanması ve etkisi farklıdır.

The New York Times’ta Amerika Birleşik Devletleri’nin perakende devi Wal-Mart ile ilgili Kasım 2004 te yayınlanan haberde veri kullanmanın değeri anlatılıyor.

http://www.nytimes.com/2004/11/14/business/yourmoney/14wal.html?_r=0

Meteroloji tahminlerine göre bir hafta sonra Florida’ya gelecek olan Frances Kasırgası’nı fırsat olarak gören Wal-Mart CIO’su (Chief Information Officer) Linda M. Dillman bir kaç hafta önce gerçekleşen Charley Kasırgası’ndan elde ettikleri verileri bilgiye çevirmeye “Ne olacağını beklemektense ne olacağını tahmin etme”ye karar verir.

Su ve ekmek gibi temel ihtiyaçların artacağını tahmin etmek için verilerimize bakmaya gerek yok ama burada önemli olan ne kadar bir ekstra talep olabileceğini tahmin etmek ve bu tahminlere göre hazırlık yapmaktır. Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu ise artşın kasırga bölgesine özgü olmasıdır. Ülke genelinde olan bir artışı kasırgaya bağlamak suretiyle alınan kararlar istenen sonucu vermeyeceğini unutmamak gerekir.  Bu kriterlere göre bakıldığında “Çilekli Kahaltılık Yiyeceği”nin 7 kat arttığı ve kasırgadan önce en fazla satılan ürünün “Gazlı İçecek” olduğu ortaya çıkmıştı. Bu tahminlere göre stok yaplan kahvaltlık yiyeceğinin ve gazlı içeceğin kasırgadan hemen önce tamamına yakının satılması, bilginin sadece güç olmadığını kara da dönüştüğünü göstermekteydi.

Sahip olduğumuz verileri bilgiye çevirirken verilerimizin sağlıklı olduğunu bilmeliyiz, zira sağlıksız verilerle çıkan sonuçlarda sağlıksız olacaktır.

 • Veri Kalitesi
 • Veri Temizleme
 • Veri Dönüşümü
 • Veri Seçme
 • Veri Bütünleştirme
 • Veri Sınıflandırma

Veriden bilginin çıkarılması ve kullanılması diye özetlenebilen bu adımların veriler gelmeye devam ettiği sürece güncellenmesi gereken dinamik bir süreç olduğunu ve verilerimiz arrtıkça daha kesin tahminlerde bulunacağımızı aklımzdan çıkarmamalıyız.

Yorum yap